23 Nisan 2015 Perşembe

4. Gün: 22 Nisan Çarşamba / Yatağan - Muğla

Sevgili güno..

Yine bir gün geriden geliyorum ama bugün, bugüne yetişmeyi planlıyorum.

Bugün Yatağan'daki çadırımızda 08.30 sularında uyandık. Hava dehşet soğuktu. Nisan ayının sonlarına gelmemize rağmen yurt genelinde hava ısınmak bilmedi. Yatağan'ın da yüksek rakımı zangır zangır titrememizde bir başka etkendi. Diğer etken de hiç kuşkusuz dinmek bilmeyen rüzgar reyis..

Baktım yola çıkmaya, bırakın yola çıkmayı çadırdan dışarı çıkmaya cesaretim yok; Deniz'e 1 saat daha uyuyalım, hava ısınınca çıkarız dedim. O da hemencecik kabul etti.

1 saat sonra, biraz da oyalanarak 10 gibi, zor da olsa soğuk soğuk esen rüzgarla pedallamaya başladık.

Aç olan karınlarımızı doyurmak için ekmek, peynir, zeytin, salça (daha sonra yapacağımız makarna için) aldık ve ilk gördüğümüz kahveye daldık.. Özellikle de sobanın yanına..
Kahvaltıdan sonra kahveden ayrılırken bir kaç ortaokul öğrencisi merakla yanımıza yanaştı. Biz de okulunuz nerede, gidip ağaç dikelim dedik. Gençler okulun yerini gösterdi, gittik.

23 Nisan Ortaokulu'nun müdüresiyle görüşüp fidan dikmek için yer ayarladık ve vurduk kazmanın beline..
2 tane erguvan fidanını öğrencilerin meraklı bakışları altında toprağa verdik. Öğrenciler de bize kazma, kürek ve su getirerek yardımcı oldular.

Geri kalan 2 tane çam fidanını da Muğla'ya giderken yolumuz üzerindeki Bozarmut Ortaokulu'na diktik.
Buradaki öğrencilerin ilgisi de müthişti. Ayrıca bir öğretmenin arkadaşına: "Şuralara da meyve ağacı mı diksek?" diye sorması ne kadar da doğru bir iş yaptığımızın göstergesiydi. Biz belki 3-4 fidan dikiyoruz ama bunlara vesile olabiliyorsak ve ağaç katliamının yaşandığı ülkemizde ağaçlandırmayı teşvik edebiliyorsak ne mutlu..
Yatağan - Muğla arası keyifli bir yol ile 81 ilin ikincisi Muğla'ya vardık.


Muğla'da günler öncesinden sözleştiğimiz ve bize Yatağan'da ve Akyaka'da konaklamamız için de yardımcı olan Esma Eser Açıkgöz ile buluştuk. Beraber karnımızı doyururken Adnan Cangır da bize katıldı.

Daha sonra Pedalla insanı Serkan Taşdelen'in dükkanına gittik. 2007'lerde Bisiklet Forum'dan beri takip ettiğim Serkan abiyle yüzyüze tanışmak güzeldi.
Deniz ile Muğla sokaklarında gezindik..
Akşam yemeği için Serkan abiyle tekrar buluştuk. Dükkanı kapatıp beraber yemek yedik, üstüne de bir şeyler içtik. Oldukça keyifli bir sohbetti..
Geceyi geçirmek için de Muğla'daki dostumuz Özlem'e misafir olduk..

İşte böyle güno.. Bir gün daha bitti. Azimliyim, şimdi asıl bugünü yazacağım.

Görüşürüz..

Bitti.
Nükleere hayır!

Toplam mesafe: 52.09 km
Bisiklet üzerinde geçen zaman: 3.26.01 sa
Ortalama hız: 15.17 km/sa
En yüksek hız: 53.18 km/sa
Harcanan para: 20 tl


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder